No nyt on autolla myyntilause:"Tällä lyhytkin matka tuntuu pitkältä"

Nettiauto.comissa on myynti-ilmoitus, jota ei voi syyttää asioiden kaunistelusta. Anakonda.fi kiittää yksityistä pohjalaista automyyjää rehellisyydestä.

Kun automyynti-ilmoitus ei olekaan täynnä auton ominaisuuksien kehumista, ollaan harvinaisuuden äärellä.

Nyt ollaan. Isokyrössä Nettiauto.comin kautta autoaan myyvä Teemu Buckman on saanut ilmoitukselleen katsojia osittain varmasti myyntikohteen poikkeuksellisten kuvailujen takia:

"Kun millään ei ole mitään väliä, valintasi on Talbot."

Myytävä auto on siis vuoden 1985 Talbot Solara 1.3 GL, neliovinen autoharvinaisuus.

"Myydään kriitikoiden ylistämä ja Suomen eniten ajettu Talbot."

Taidokkaasti samassa virkkeessä vihjataan "jännittävään" arkeen auton kanssa sekä muistutetaan auton ainutlaatuisesta alkuperäisyydestä:

"Jännittävä käyttäauto, helposti museorekisteriin."

"Tällä ei tarvitse kauas lähteä, sillä lyhytkin matka tuntuu pitkältä."

Ihan pelkkää vihjailua ja vitsailua ilmoitus ei ole, sillä Talbotin luvataan olevan katsastetun eli sillä on yli vuosi ajoaikaa. Uusia osiakin on kuulemma hankittu, ja renkaat ovat "tuliterät". Ylimääräistäkin kauppaan kuuluu.

"Lisävarusteena puuhelmi penkinpäälliset."

Se jätetään kertomatta, onko auto Suomessa valmistettu? Todennäköisesti, sillä Uudenkaupungin tehtaalla tehtiin Talboteja vuosina 1976 - 1986. Talboteja tehtiin kuitenkin myös Espanjassa ja Yhdysvalloissa, mutta tuskin Suomeen tuotavaksi. Neuvostoliitossa saman mallin nimi oli Moskvitsh Aleko. Wikipediassa automallia kuvaillaan näin: "Sirittävä, kovaa venttiiliääntä pitävä moottori oli toinen tunnusomainen Talbotin piirre. Moottori kesti kuitenkin helposti jopa lähes 300 000 km ajon, mikäli sen huollot oli ajallaan ja oikein suoritettu, ja bensiini oikealaatuista."

Myytävän auton mittarilukemaa ei ole ilmoitettu.

Hinta on, se on 600 euroa.

Vastaava porrasperäinen ja 1,3 -litraisella moottorilla varustettu Talbot Solara maksoi uutena 67 500  markkaa.

Lue Anakonda.fi:stä myös:

Myynti-ilmoitus lupaa: Dodgessa riittää ääntä:"Naapurit p--kovat housuihinsa!"

 

No nyt on äijäkilvet autossa:"Saa +10 miespistettä"

 

Nettihitti: Aidon Kummeli-Saabin myynti-ilmoitus!

 

Vanha virka-auto myytävänä - "Olisko Halosen Tarjalla vaikutusvaltaa hankinnassa?"

 

Miten tämä on mahdollista? Myytävänä Opel Calibra vm.-92, ajettu vain 582 km!

 

Lähes 400 tkm ajettu maasturi-Mersu huutokaupataan - "Kilometrit ei näy kuin mittarissa!"

 

Kevät tuli automyyntiin:"Etsitkö pieniruokaista tilaihmettä perheellesi? Olet väärässä paikassa"

 

Nyt on tyly autonmyynti-ilmoitus:"Vaimo sanoi, että Sierra tai hän lähtee!"

 

Miten myydään avo-Cadillac talvella? - "Stetson kaupan päälle!"

 

Nettiauto.comissa myydään kiisteltyä klassikkoa - "Molempien merkkien huonot puolet!"

 

Nyt on BMW:n myyntiteksti kohdallaan:"Insinööritaidon mestariteos korskuu kuin kiimainen saksanhirvi!"

 

 Nettihitti: Toyota Corollan myynti-ilmoitus - "Pyssyy kynnenaluset puhtaina!"

 

 Nettihitti: Nyt myydään Lapissa prätkää -"Vessanpöntön valakia seriffi-Honda!"