31. maaliskuu 2016
Hän on nopea, mutta senhän toki Robert Helenius tietääkin. Oheisen videon ansiosta sen tietävät muutkin, siinä nähdään, miten 20 kertaa urallaan tyrmännyt ranskalaisiskijä Johann Duhaupas treenaa varjonyrkkeilyä.
Keskittyneenä ja tavoilleen uskollisen hymyttömänä Duhaupas kertoi kuulumisiaan avoimissa harjoituksissa Helsingin Ruskeasuolla. Lajille tyypilliseen tapaan hän ei tunnustaunut pelkäävänsä Heleniusta, mutta ilmoitti kunnioittavansa tätä. Sopivasti uhoakin irtosi - hän ennusti, että Heleniuksesta tulee lauantaina 2. huhtikuuta kolmas suomalainen, jonka hän ammattilaisurallaan tyrmää.
Mutta mitä uhrauksia hän kokee tehneensä uransa vuoksi?
"Niitä on paljon", Duhaupas vastaa.
"Ensinnäkin otteluihin valmistautuessa joutuu olemaan erossa perheestään. Lisäksi nyrkkeily Ranskassa on vaikeaa, koska itsensä elättäminen sillä ei ole helppoa, ellet ole aivan huipulla. Minulla on takana 15 vuotta kovaa työtä."
Entä kuuluisa ranskalainen keittiö, mistä kaikesta Duhaupas on joutunut nyrkkeilyn jälkeen kieltäytymään?
"Kun ottelu on ohi, syön kaikkea ja juon vähän viiniäkin. Mutta kohtuullisesti."
Fakta: Robert Helenius ja Johann Duhaupass sekä muun muassa Juho Haapoja ja Tamas Lodi kohtaavat Helsingin Hartwall Arenassa 2. huhtikuuta. Lisätietoja tästä.
Teksti ja kuva: Pasi Kostiainen
Lue Anakonda.fi:stä muut Heleniuksen huhtikuun otteluun liittyvät jutut:
Suomalaisiskijä varoittaa Heleniusta:"Voitto ei ole itsestäänselvyys"
Robert Helenius voitti EM-ottelun sairaana - "Ei voinut lyödä pitkiä sarjoja"
Ammattinyrkkeilijä Juho Haapoja mietti kehässä:"Mitä v--tua teen täällä?"
Helenius MM-otteluun - "Ainahan sitä odottaa näyttävää tyrmäystä"
Chisora ja EM-titteli eivät riitä - Helenius luopuu EM-vyöstä
Lue Anakonda.fi:stä EM-ottelua käsitelleet jutut:
Isä, poika ja Kuuban henki - Lue Robert Heleniuksen tarina
Erkan Teper loukkaantui - Heleniuksen ottelun titteliarvo säilyy, vaikka vastustaja vaihtuu
Robert Helenius, miksi kohtasit Teperin kuin nallekarhu?
Robert Heleniuksen titteli-illan esiotteluissa on paljon pelissä
Robert Helenius pääsee maailmanmestarin sparraukseen - "Lähden näyttämään kuka on pomo"