22. toukokuu 2015
Suomen kaikkien aikojen paras tennispelaaja lopettaa uransa tämän kauden jälkeen, kirjoittaa Urheilulehti. Nieminen ei Urheilulehden mukaan jatka ensi vuoteen, jossa kiihokkeena olisi normaalien ATP- ja Grand Slam -turnausten lisäksi pelaaminen Rion olympialaisissa.
Tosin lehti muistuttaa, että olympialaisten tennikseen pääseminen ei ole ilmoittautumisasia: miesten kaksinpeliin pääsee, jos ATP-ranking -listalla on noin 50 parhaan joukossa - ja nelinpelipaikka olisi mahdollinen, jos lajiin erikoistunut Henri Kontinen pääsisi nelinpelin rankingissa kymmenen parhaan joukkoon - ja pyytäisi Niemisen parikseen.
Tällä hetkellä Niemisen sijoitus ATP-ranking -listalla on 86. Se on Urheilulehden mukaan Niemisen huonoin viiteen vuoteen. Niemisen kaikkien aikojen paras ranking -sijoitus on 13 vuodelta 2006.
Nieminen on pelannut pitkään tenniksen huipputasolla ja kiertänyt turnauksia lähes 15 vuoden ajan. Hän on voittanut kaksi ATP-turnausta kaksinpelissä ja viisi nelinpelissä.