Hyväntekeväisyyttä - Billboard: Miley Cyrus nuoli pianoa, myytiin jättihintaan

Piano on arvosoitin - ja laulajatähden käsittelyn jälkeen vielä arvokkaampi! Amerikkainen musiikkimedia Billboard kertoo, että Miley Cyrus nuoli pianoa ennen kuin se huutokaupattiin hyväntekeväisyyteen. Hinta kohosi roimasti.

Maksaisitko pianosta 50 000 dollaria? Joku maksoi. Syynä hyväntekeväisyys. Tai se, että piano oli muuttunut arvokkaammaksi, kun laulajatähti Miley Cyrus oli nuollut sitä.

Billboard kertoo, että viikonvaihteessa Yhdysvalloissa järjestetyssä LGBT Centerin hyväntekeväisyysgaalassa Cyrus sai pääosan. Hänet palkittiin jo hänen avustuksestaan lesbo-, gay- , biseksuaali- ja transsukupuolinuorille, mutta sitten tuli huutokaupan aika. Lauluntekijänä itsekin ansioitunut Linda Perry oli huudattamassa tarjouksia valkoisesta pianosta, kun Cyrus nosti pianon arvoa.

Laulajatähti Cyrus, 22, tunnettu myös teinivuosien tähtiroolistaaan Hannah Montanana, nuoli pianon pintaa.

Se oli pieni vaiva hänelle, mutta tuotti merkittävän avustuksen: 50 000 dollaria eli noin 47 000 euroa.

Anakonda.fi uskoo, että Cyrus ei jätä hommaa nuolemiseen jatkossa - hyväntekeväisyystoiminta jatkuu.

"Haluan kaikkien tietävän, että olen kiitollinen ollessani samassa huoneessa noin monen välittävän ihmisen kanssa, sillä valitettavasti se on niin kovin harvinaista nykymaailmassa", Cyrus sanoi tilaisuudessa pitämässään puheessa.

"Emme tänään juhli niinkään sitä, mitä olemme saavuttaneet, vaan sitä, mitä teemme nyt ja tulevaisuudessa."