13. lokakuu 2016
Norjalainen hiihtäjä Therese Johaug on kärynnyt dopingista. Hänen antamansa näyte sisältää anabolisia steroideja.
Selitys: huulirasva, jonka joukkueen lääkäri oli hänelle antanut leiriolosuhteissa rohtuneisiin huuliin.
Johaugin huulirasva asettuu urheilulegendoissa samalle jatkumolle Stig Wetzellin banaanin, Martti Vainion talonmiehen ja Jari Isometsän "Lapin miehen sanan" kanssa.
On aivan kohtuutonta, että maailman penkkiurheilijat joutuvat kuuntelemaan tuollaista paskapuhetta vuodesta toiseen.
Ja katsomaan johaugien ja sharapovien itkevän.
Siksi Anakonda.fi vaatii: doping on sallittava välittömästi. Kaikissa lajeissa. Pienistä piristeistä terveydelle mahdollisesti haitallisiin hormonivalmisteisiin.
Tai sitten doping on kiellettävä totaalisesti nollatoleranssia soveltaen. Yksi kärähdys merkitköön elinikäistä kilpailukieltoa.
Teksti: Pasi Kostiainen, kuva: Redningsselskapet